Kostka brukowa w ogrodzie – Jaką dać podsypkę?

Kostka brukowa w ogrodzie – Jaką dać podsypkę?

Chodnik czy podjazd z kostki brukowej to wygodne rozwiązanie. Planujesz ułożenie kostki bez pomocy specjalisty? W takim razie musisz się mocno dokształcić. W Internecie jest wielu instruktorów, jak poprawnie ułożyć kostkę. Ważne są również same materiały. Co dać pod kostkę? Jaką podsypkę? Lepiej sprawdzi się piasek Mogilno czy żwir? Zapraszamy do lektury.

Wykostkowane podwórze to wygoda

To prawda, że podwórko pełne kostki brukowej nie wygląda naturalnie. Betonowe dżungle to zmora XXI wieku. Dlatego nie zachęca się do przesadzania z kostką. Jednak wybrukowany chodnik czy podjazd znacznie ułatwiają życie. Dotyczy to szczególnie okresu jesienno-zimowego, a także roztopów, gdy na zewnątrz mamy do czynienia z błotem. Takie rozwiązanie jest tez ułatwieniem dla kobiet chodzących w butach na wysokim obcasie, szczególnie szpilkach. Na trawie szpilki wbijają się w ziemię, brudzą i tak dalej. Czy ułożenie kostki jest bardzo łatwe? Zdecydowanie nie, szczególnie, gdy ktoś robi to po raz pierwszy. A błędy często wychodzą dopiero po kilku miesiącach a nawet latach. Po czym poznać, że chodnik czy podjazd były źle ułożone? Ulegają odkształceniom, zapadają się, rozjeżdżają. Ogromne znaczenie ma pierwszy etap prac, czyli dobranie materiału bazowego. To on ma największy wpływ na stabilność i utrzymanie kostki w odpowiedniej pozycji. Zatem, co kładzie – wysypuję się pod kostkę?

żwir Mogilno

Pod kostkę brukową najlepszy piasek Mogilno?

Oczywiście nie w każdej sytuacji. Kiedy najlepiej sprawdzi się piasek Mogilno? Baza z samego piasku najlepiej sprawdzi się w miejscach, z których korzystasz okazjonalnie. Choć piasek jest bardzo chętnie wybierany ze względu na cenę, to trzeba uważać. Sama baza piasku nie jest idealna na ścieżki lub patia o dużym natężeniu ruchu, ponieważ materiał może się przesuwać. A jak dużo tego piasku ułożyć? Powinieneś zainstalować warstwę piasku o grubości co najmniej 10 cm – choć tu szkoły są różne – a następnie ubić ją dokładnie, gdy jest mokra, aby jak najlepiej zagęścić ziarna. Inną opcją jest żwir.

Żwir pod chodnik

Kiedy najlepiej sprawdzi się żwir? O jakiej ziarnistości? Drobny żwir Mogilno jest odpowiednim wyborem w przypadku gleby piaszczystej lub dobrze drenujące. Jednak w przypadku stosowania na gliniastej glebie, dodatkowo zapobiega drenażowi, a kieszenie wody mogą spowodować, że elementy kostki na górze wybrzuszają się lub pękają. Dlatego bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest mieszanie piasku ze żwirem.

admin