Znicze – gdzie kupić je najtaniej?

Znicze – gdzie kupić je najtaniej?

Większość z nas podczas Święta Wszystkich Świętych odwiedza kilka cmentarzy w różnych miastach. Musimy kupić znicze, kwiaty, wiązanki a także zapalniczki i wkłady do zniczy. Do tego dochodzi koszt dojazdu i opłacenie Mszy Świętej za dusze bliskich zmarłych. Okazuje się, że wielu z nas musi wydać nawet kilkaset złotych. Gdzie szukać oszczędności?

Jak zaoszczędzić? Czy mogę wykonać samodzielnie znicze?

W celu zaoszczędzenia pieniędzy, zamiast kupować nowe znicze, możemy wymienić tylko parafinowy wkład. Klosze mają różne kształty i rozmiary, a więc warto najpierw sprawdzić, jaką średnicę mają znicze. Które wkłady do zniczy będą palić się najdłużej? Najpopularniejsze wkłady posiadają wosk parafinowy. Jest to najtańszy surowiec, jednak ma wiele wad. Po pierwsze, często parafina jest poddawana procesowi napowietrzenia. Przez to wkład wydaje się duży, jednak wosku jest niewiele. Parafina wytwarza także niebezpieczne substancje do atmosfery. Jest ona produkowana podczas frakcji ropy naftowej. Parafinowe znicze nie są więc ekologicznym rozwiązaniem. Dodatkowo, bardzo często się kopcą i brudzą klosz znicza. Alternatywą są olejowe wkłady do zniczy. Starannie dobrana mieszanina olei pali się znacznie dłużej i nie wytwarza szkodliwych substancji. Możemy także znaleźć wkłady z wosku sojowego lub pszczelego.

wkłady do zniczy

Najtaniej kupimy znicze w supermarketach. Ceny zniczy przy stoiskach przy cmentarzach są zazwyczaj wysokie, a wybór niewielki. Warto więc wcześniej wybrać się na zakupy do centrum handlowego.

Jak mogę zaoszczędzić na kwiatach?

Sztuczne kwiaty lepiej kupować wiosną i latem, gdy ich ceny w marketach są bardzo niskie. Świeże kwiaty możemy zebrać ze swojego ogrodu lub z okolicznej łąki. Dawniej, samodzielnie tworzono wiązanki przy użyciu świerków. Warto powrócić do tej tradycji i kultywować dawne, polskie zwyczaje. Gdzie jeszcze możemy szukać oszczędności? Możemy schować kilka złotych do kieszeni kupując zapałki zamiast zapalniczki. Zwykłe zapałki to koszt kilkudziesięciu groszy, a specjalna zapalniczka do zniczy kosztuje nawet dziesięć złotych.

admin